Oslávme spolu Deň jazykov!

Každoročne si dňa 26. septembra, od r.2001, pripomíname Európsky deň jazykov.
Prečo sa vlastne učíme iné jazyky? Aby sme mohli cestovať, pozerať zahraničné filmy, čítať knihy? Nech už mám dôvod hocijaký, v tento deň ťahala škola za jeden povraz = neučilo sa a všetci sme boli plní očakávania, čo nás čaká. Úvodné teoretické prezentácie v podaní 8.A triedy, z ktorých sme sa dozvedeli bližšie informácie o niektorých štátoch EÚ boli predjedlom, onedlho nás čakal hlavný chod. Horeli sme nedočkavosťou. Stanovíšť  rozmiestnených po celej škole bolo veľa a my sme chceli stihnúť všetky.Už len to odštartovať. A už je to tu! Každá trieda dostala do rúk rozpis miestností, orientačnú mapku, vrchnáčik od plastovej fľaše  a v sprievode triedneho učiteľa sa pustila do ...
Takže stanovište č.1  „Chorvátsko“  a Falošní priatelia. Fúúú, vedeli ste, že slovenské "úžasné" znamená v chorvátčine "hrozné"? Presúvame sa k stanovišťu č. 2. „Poľsko“ a abeceda.  Tu bolo našou úlohou priradiť typ písma k predloženému vzoru.  Na výber bola hlaholika, cyrilika, azbuka... . Dali sme to 50 na 50.
Nevzdávame sa a ideme na stanovište č. 3 „Španielsko“.  Tu sme sa  trošku i zapotili. Čakali nás jedlá, zvieratá, vlajky, ... ktoré sme museli správne roztriediť a priradiť k jednotlivým kontinentom.
Príslovia a porekadlá v anglickom jazyku nás vítali na stanovišti č. 4. „Veľká Británia“. Takt toto sme dali s prehľadom, nedávno sme sa to učili😊 Kvíz v podobe germánskych reálií?
Ťažký  názov, jednoduché otázky s bonusom zdolané za 5 minút sme absolvovali  na stanovišti č 5. „Nemecko“. Tu sme  dostali i odmenu v podobe náramku a nálepiek. Paráda! Jazykovo sme sa otestovali v kvíze,ktorý si pre nás pripravilo stanovište č. 6 „Ukrajina“.
Stanovište č. 7 „Taliansko“ v sebe ukrývalo vlajky. Úloha? Poskladať z puzzlí čo najviac vlajok  jednotlivých štátov EÚ.  Úplným hitom bola Čína!  Minikurz francúzštiny, na ktorom sme sa naučili  základné farby, čísla do 10  a jednoduché frázy ako „Ahoj či Dovidenia“
bol príjemným relaxom, i vďaka samotnej p. učiteľke a  jej outfitu😊 To bolo „Francúzsko“ a stanovište č. 8.„Maďarsko“ a jazykolamy nás vítali na stanovišti č. 9. Kto pozná  „ 333 stříbrných stříkaček stříkalo přes 333 stříbrných střech“ , vie, že toto teda jednoduché nebolo, ani omylom.  Vidina 10. stanovišta nás nesie vpred.
Vlajka „Slovensko a Česko“ a pexeso. Trojkolo – toto nedávame! Počas  plnenia úloh sme pozorne sledovali aj  indície v podobe posunkového jazyka, ktoré nám pomohli dostaťsa k poslednému 11. stanovišťu.  Hurá! Konečne sme použili vrchnáčiky, ktoré sme dostali.1 vrchnáčik = 1 jazyk na škole (okrem AJ).  Vyhrala nemčina a hneď za ňou sa umiestnila španielčina.
Celodenný program sme ukončili v polohe ležiaceho leňochoda pri sledovaní filmu Charlie a továreň na čokoládu v anglickom jazyku.

Fotogaléria ...